האם איפור נחשב לחציצה בטבילה?

האם איפור נחשב לחציצה בטבילה?

כתב וערך: הרב דוד יוסף יעקב

איפור

אודם  אישה יראת שמיים לא תתאפר קודם שהולכת לטבול. אם עברה וטבלה כך – הדין תלוי במראה האודם: אם הוא לא נמחה ונמרח – עלתה לה טבילה, ואם האודם היטשטש ונמחה – עליה לטבול שוב.

נשים הממאנות להסיר את האודם יש להעלים עין מהן ולהטבילן (ולוודא שהאודם לא נמחה).

איפור עיניים (רימל/ אייליינר) יש להסירו לפני הטבילה. אישה המתעקשת לא להסירו – אפשר להעלים עין ולהתיר לה לטבול בתנאי שהרימל / אייליינר נעשה מחומר העמיד למים ואינו נמחה במים.

סומק יש להסיר את הסומק קודם הטבילה. אם עברה וטבלה עימו – כל עוד הוא נשאר בשלמותו ולא התקלקל במים (כלומר עד כדי שהיתה חפצה להסירו במצב זה) – עלתה לה טבילה (כמובן שדבר זה תלוי במידת העמידות של הסומק במים. אישה המשתמשת בסומק עמיד וממאנת להסירו – יש להעלים ממנה עין בתנאי שלא נמחה).

צללית אבקה שבה צובעים את העפעפיים היא חציצה ויש להסירה לכתחילה. אם טבלה עימה: אם איפור הצללית מושלם ולא נמחה במים – עלתה לה טבלה, ואם התפרק – חוצץ.

איפור פנים (מייק אפ) יש להסירו לפני הטבילה. אם עברה וטבלה עימו – כל זמן שמראהו נותר שלם ולא הושחת במים בצורה שהאישה מקפידה להסירו, עלתה לה טבלה.

נשים הממאנות להסירו, יש להעלים עין ולהטבילן כך ולהקפיד שאכן האיפור לא היטשטש במהלך הטבילה.

איפור קבוע איפור זה נעשה באמצעות דיקור במחט או בעט מחטי המיועד לכך על גבי העור שסביב העיניים או באזור הגבות או בקו השפתיים.

איפור כזה אינו חוצץ, אך יש להקפיד לבצעו לאחר הטבילה מכיוון שע"י ניקוב העור במחט העור נסדק ומעלה גלדים. אישה שהגיעה לטבול כשהגלדים עליה, יש להמתין עד שהם יוסרו מאליהם והמקום יתרפא, ואם טבלה מבלי להסירם – תשאל לחכם. כאשר מדובר באישה שהחלה עתה לשמור טהרת המשפחה – יש להקל עפ"י הוראת חכם.

לא מצאתם תשובה לשאלה? שאל את הרב

כל מה שמעניין ישירות לדואר האלקטרוני שלכם

Please enable the javascript to submit this form