כל ההלכות ותעריף זכר למחצית השקל לשנת תשפ"א

 שימו לב לכל שאלה בהלכה ניתן גם להתקשר לקו ההלכה מענה אנושי 24 שעות ביממה בטלפון 3030* או 073-7-860-860  

לתרומות זכר למחצית השקל בקישור ישיר  לחצו כאן

או חייגו כעת למחלקת התרומות 077-270-51-33


זכר למחצית השקל

המעות של מחצית השקל, שציותה התורה לתת, היו לצורך קניית קרבנות התמיד שהקריבו בבית המקדש בכל יום. ואמנם גם היום, שבעוונות הרבים חרב בית המקדש, נוהגים לתת סכום זה, אך נזהרים לומר שהוא 'זכר' למחצית השקל, ולא מחצית השקל ממש. וגם הנשים יתנו 'זכר למחצית השקל', כשם שנתנו בזמן שבית המקדש היה קיים. (קא, קה)

זמן הנתינה

מראש חודש אדר [ובשנה מעוברת מראש חודש אדר ב'] מתחיל הזמן של נתינת 'זכר למחצית השקל'. והעיקר שישתדל לתת קודם קריאת המגילה, כמו שדרשו חז"ל (מגילה יג ע"ב): "גלוי וידוע לפני מי שאמר והיה העולם, שעתיד המן לשקול שקלים על ישראל, לפיכך הקדים הקב"ה את שקלי ישראל לשקליו". (קא)

 

הסכום

מטבע של 'מחצית השקל' הוא 9 גרם כסף טהור, לפי מחיר הכסף הגולמי מדי שנה בשנה. - השנה שנת תשפ"א זה יוצא 26 שקלים. 

העשיר לפי עושרו

הרוצה לתת יותר מהסכום הנדרש, רשאי לתת כמתנת ידו כדי להרבות תורה, צדקה וחסד, ותבוא עליו ברכה. ומאידך, מי שמצבו הכלכלי קשה, די שיתן מטבע של חצי שקל [50 אגורות] המצוי כיום. (קד)

מעשר כספים

אין לתת מעות של 'זכר מחצית השקל' ממעשר כספים או מהחומש שרגיל לתת. אולם אם כשהתחיל לתת את המעשר או החומש, אמר שנוהג כן 'בלי נדר', ועתה מצבו הכלכלי קצת קשה, רשאי לתת ממעות אלו. (קד) 

למי נותנים

פסק מרן הרב עובדיה יוסף זצוק"ל (ביחוו"ד ח"א סי' פו')  "עיקר מצוות מחצית השקל לעמלי תורה ובפרט ללומדי הלכה כמ"ש מיום שחרב בית המקדש אין לקב"ה בעולמו אלא ד' אמות של הלכה, 

ולפי מה שפסק מרן זצ"ל כמה חשוב ומעלה גדולה לתת לקו ההלכה שמגדיל את אור ההלכה והתורה בארץ ובעולם לאלפים שמתקשרים מידי יום ו180 רבנים עונים ומשיבים להם בכל שאלה בהלכה, ושיעורי תורה שיש בקו ועוד, תרמו ואל תפספסו את ההזדמנות להיות שותפים במפעל כזה גדול של זיכוי הרבים.

לתרומת זכר למחצית השקל כעת  לחצו כאן

או בחיוג ישיר למחלקת התרומות 077-270-51-33

ע"פ פסק מרן הראשל"צ השנה תשפ"א

תעריף מחצית השקל הוא 26 שקלים לנפש

 

לתרומת זכר למחצית השקל כעת לחצו כאן

או בחיוג ישיר למחלקת התרומות 077-270-51-33

 אודותינו 

http://kavhahalacha.co.il/index.php/about-us

לא מצאתם תשובה לשאלה? שאל את הרב

כל מה שמעניין ישירות לדואר האלקטרוני שלכם

Please enable the javascript to submit this form