רדיו - 

איך לעבור את הצום ללא הפרעות

הרב אשר שקאני שליט"א

 

בכדי להקל על החולים הצמים את הצום ולהשלים את הצום ללא הפרעות יש להמליץ על התנהגות לפני הצום כדלהלן:

א. שתיה - יומיים לפני הצום להימנע מלשתות משקאות המרכיבים קפאין, כגון קפה תה וקולה. יום לפני הצום יש להקפיד על שתייה מרובה כ-12 כוסות מים ליום. ערב הצום כוס אחת מדי שעה שתייה לאורך זמן עדיפה על פני שתייה מרוכזת בכמויות גדולות. ואם אפשר טוב לשתות כמות גדולה של משקאות המכילות קלוריות, כגון חלב לבן מיצי פירות שתיה ממותקת בסוכר וכדומה, זאת בכדי למלא עד כמה שאפשר את מלאי הנוזלים והקלוריות שבגוף.

ב. אוכל - יום לפני הצום יש לאכול כמות כפולה של פחמימות. ערב הצום לאכול מהבוקר ועד הסעודה המפסקת 3-4 ארוחות קטנות המכילות פחמימות מורכבות כמו לחם מלא קרקרים אורז ופסטה לדוגמא, 4 פרוסות לחם מלא עם 3 כפות גבינה / טחינה / ביצה, בתוספת ירקות חיים או סלט ירקות עם כף שמן זית. כדאי להמנע מלאכול בערב יום הכיפורים מאכלים חריפים מלוחים חמוצים ומטוגנים, בכדי למנוע ריכוז יתר של הדם וזירוז תחושת הרעב והצמא.

ג. סעודה מפסקת – ישנה עדיפות לאכול עוף, דגים, ביצה קשה. מומלץ לאכול פחמימות מלאות כמו אורז מלא קינואה ובורגול. כדאי להוסיף לתפריט שומן כמו טחינה ואבוקדו או כף שמן זית בסלט הירקות מאחר והוא מאט את התרוקנות מערכת העיכול. טוב יותר לאכול בנחת ובקצב איטי כדי לסייע לעיכול ולהימנע מתחושת כבדות ועייפות. יש להימנע ממאכלים מתוקים מכיון שגורמים לרעב ולעייפות. וכן יש להימנע משתיית מתוקה וממנות אחרונות, כגון גלידה ועוגה. עדיף לאכול פירות. שקדים לא קלויים מועילים להארכת תחושת השובע.

ד. לסובלים מצרבות יש להימנע מלאכול מאכלים שיעוררו את הצרבת, ובפרט יש להימנע מעגבניות וממזון מטוגן ומלוח.

ה. צחצוח שיניים בסיום הארוחה סמוך לתחילת הצום יפחית את הרצון לאכול.

ו. למנוע לקיחת תרופות משתנות בערב יום כיפור וביום כיפור עצמו, וזאת לאחר התיעצות עם הרופא המטפל בכדי למנוע ירידה של כמות נוזלי הגוף.

ז. להמנע מפעילות ותנועה מיותרת כולל אי הליכה לבית הכנסת לכל התפילות או לחלק מהם בכדי למנוע איבוד מיותר של קלוריות ונוזלים. ברוב המקרים ניתן לאפשר ללכת לבית הכנסת לתפילת כל נדרי וערבית וכן לתפילת נעילה. ואמנם ישנם חולים שהמצאותם בבית הכנסת כל היום מקל עליהם את הצום יותר מהמצאותם בבית.

ח. טוב לשהות במהלך כל הצום בחדר קריר ומאוורר ללא שמש בכדי למנוע התאדות מוגברת דרך האור.

ט. ללבוש ביגוד קל ביותר בכדי למנוע התאדות וזיעה מוגברת.

 

 

 

ניתן לשאול בSMS
במספר

055-937-8408
_
________________

073-7-860-860
_______________

שאל את הרב במייל
 
המענה ינתן במהירות האפשרית
השאלות והתשובות לא מתפרסמים באתר      

הרשמה להלכה היומית במייל

הרשמו להלכה היומית וקבלו דברי תורה יומיים ישירות לדואר האלקטרוני