• למה לא לגרש נער / נערה מהבית, הרי זה יכול להחריב את הבית?

בשאלה זו מתחבטים הרבה הורים נבוכים ועצובים, כאשר בנם או ביתם הורסים בעצם את כל מה שההורים בנו במשך שנים. הם חיים כמו פרזיטים, ישנים עד מאוחר, אין להם סדר יום, לא מתפללים, לא לומדים, הבגדים משתנים, הסלנג משתנה, מתחצפים, ושלא נדבר על זלזול בשבת ובמצוות ופריקת עול מלכות שמיים: 

שלום בית - למה לא לגרש נער / נערה מהבית, הרי זה יכול להחריב את הבית? הרב מאיר מור  - 757457345
  • כאשר ההורים אומרים לילד לצאת מהבית הם הורסים את כל האמון שיש לילד בהורים, הם מאד נפגעים, כואב להם שההורים שאמורים להיות ההורים האוהבים ויתרו עליהם והם מוכנים לחיות בלעדיהם. ובלבד שיחיה חיים שההורים רוצים שיחיה.

אצל הנער המתמודד אין את החלוקה הרציונאלית, להבין שההורים רוצים לטובתו, ההפך הוא הנכון! הוא מבין שבהתנהגות זו הם רוצים לרעתו, ואפילו להאמין שהם שונאים אותו. שהרי מצידם לוותר עליו. הוא מרגיש שמתביישים בו, הוא מרגיש דחוי.

בואו  נשים את עצמנו במקומם אפילו לכמה דקות, איך היינו מרגישים אם  היו דוחים אותנו מהחבר ה,  מהמשפחה ומהקהילה. ההרגשה הזו גורמת למרוד, להתריס נגד כולם ולהראות את הצד הרע שבו, שאם זה מה שאתם רוצים אתם תקבלו. 

  • לאיזה רחוב שולחים אותם, מי האנשים שיקבלו אותם ברחוב?

ברחוב נמצאים האנשים האחרונים שהיינו רוצים שילדינו יתחברו איתם.  הילדים לא נרתעים לדבר איתם או להיות בחברתם. הם לא חושבים:  מה לי,  בחור מבית חרדי,   להסתובב עם אנשים כאלו ירודים .

ואם עד עכשיו שמרתם עליהם מפני סכנות של טכנולוגיה או חומרים מסוכנים, בטח שעכשיו הם לא שמורים מזה, ובטח שלא עולה בדעתם שכדאי להם לחזור לבית שלא מקבלים אותם אם הם לא עומדים בכללים .

ואם זו נערה, לאן היא תלך, מי ישמור עליה? אם עד עכשיו היא קצת כיבדה אתכם לפחות בבית ולא ירדה לגמרי מדרך אימותינו הקדושות, ברחוב היא תתלבש הרבה יותר גרוע, ותתחבר עם אנשים שבחלום הרע שלכם לא חשבתם שהיא תפגש, או רק תכיר היא ברשות עצמה. כמו כבשה בודדה שמסתובבת ליד זאבים, הרי היא לא גדלה בעולם שלהם, היא לא יודעת מה הם חושבים או זוממים, היא תמימה שגדלה בבית יעקב, ועכשיו עוברת לידים של עשיו. כמה נערות כאלו מסתובבות פצועות וכואבות בכפרים ערביים... יד לאחים פרסמו לאחרונה ש %35 מהבנות שמחלצים מהכפרים, הן בנות חרדיות ודתיות שבעצם לא היה להן לאן לחזור .

אין ברצוני לדכא אתכם, דיבורים אלו נועדו כדי לפתוח את העיניים.

ובע"ה נביא בהמשך דרכים איך לעזור לאותם נערים ונערות .

הרב מאיר מור

יו"ר ארגון תובנות לומדים מהחיים.                  

יועץ בכיר ומרצה רב תחומי ומלווה הורים לנוער מתמודד.

לייעוץ והזמנת הרצאות 0504120536.         


תגובות