ואפילו בהסתרה...

הרב ישראל גאולה

שלום בית - ואפילו בהסתרה...  הרב ישראל גאולה   - 896785555.jpg

זוגות  מסתירים בעיות לא רק מאחרים- אלא גם מעצמם. כתוצאה מכך הם מגיעים לייעוץ רק אחרי שייחסיהם התדרדרו ועברו את נקודת האל חזור. כשהויכוחים החלו להיות שכיחים יותר, הם חיכו וחיכו שהמצב אולי ישתפר מאליו, היתה להם ההרגשה שאולי אנצח במריבה הבאה, אולי בן הזוג יבין סוף סוף כמה אני צודק, או שמשהו אחר יקרה ויציל את המצב. כשמגיעים לבסוף למטפל הנישואים שלהם נמצאים כבר במקום גרוע. מזעזע לראות כמה יכולים זוגות לחכות לפעמים תוך סבל וקשיים עצומים עד שהם פונים לעזרה. אולי הדבר קשור באמונה שצריכים להיות חזקים ולא מפונקים. אנשים ממשיכים בחיים נורמליים תוך כדי כאבי גב או כאבי שיניים או במקרה הזה, עם הקושי בנישואין. 

אבי ומירי נשואים 8 שנים. אבי סיפר לי שבשנה הראשונה לנישואיהם הם נהנו מאוד יחד. לא היה להם הרבה כסף, אבל זה לא  הפריע להם כל כך. הם בילו הרבה, טיילו בסופי שבוע בקיצור הרגישו מאושרים להיות יחד. 

לאחר שנתיים מירי קיבלה כמה הצעות עבודה והחלה להתפתח במקצועה. היו לה לקוחות והצעות עבודה מאתגרים והיא מצאה את עצמה פחות מבלה עם אבי כבעבר. אבי נפגע מחוסר הקשר שנוצר, הוא הרגיש בעיקר כעס על מירי שלא הייתה פנויה אליו כמו פעם הוא חש שהיא משדרת לו שעבודתה חשובה לה יותר ממנו. אבי החל להעסיק את עצמו יותר ויותר בעבודה שלו ועם הזמן, כשהפער ביניהם גדל, הם התרחקו האחד מהשני מבחינה רגשית והזוגיות שלהם התקררה יותר. ברבות הימים הם מצאו את עצמם מתעסקים בכל דבר אחר כמו תחביבים, אירועים חברתיים כולל פיתוח קשרים אישיים עם אנשים אחרים. הכעס התחלף בשנאה. השנאה השתדרגה לאדישות ואפטיות עד שהחלו לאיים בפרידה. הם המשיכו לממש את האיום לגירושין ורק בשלב הזה אבי הציע למירי לפנות לייעוץ זוגי מקצועי. 

כשהגיעו אלי הבחנתי שאף לא אחד מהם רוצה שהשני יעזוב. הם פשוט היו פגועים, פצועים רגשית, שותתי דם. מחד, כל אחד מהם רצה לקבל מהשני התנצלות על טעויותיו, ומאידך רצה גם לקבל חום ואהבה אולי אפילו כמו פעם. עד אותו הרגע לא היה להם את האומץ לממש את הציפיות הללו כלפי השני.

בעבודתנו יחד עסקנו בגורמים המזהמים את מערכת היחסים שלהם. חיזקנו את התקשורת הבין אישית ע"י נתינת במה לבעיות האישיות. טיפלנו במטענים הרגשיים שליוו אותם בתקופה האחרונה. הם רכשו כלים לאבחון נכון של מצבים. למדו דרכים להתמודדות בריאה ופתרון בעיות. פיתחו את יכולת הביטוי שלהם. יצרו שינוי בגישה, בהתנהגות ובאורח החיים. 

לאחר כמה חודשי עבודה משותפת בקליניקה, נפרדנו לשלום ובני הזוג היקרים צעדו בשבילי החיים המשותפים שלהם- יד ביד מחוייכים. ההשפעה הטובה של מאמצם זה, התבטא בחינוכם כלפי הילדים שלהם. הם החלו לרוות נחת מכל עמלם ועליהם הייתי קורא את הפסוק "ואתה שלום וביתך שלום וכל אשר לך שלום". כלומר, כאשר פניך לשלום, ופני ביתך (אשתך) גם כן לשלום, אז בכל אשר תפנו… תעשו ותצליחו ובמיוחד עם הילדים.

כתב וערך: הרב ישראל גאולה

מרצה במכון 'ארנברג' להכשרת יועצים ויועצות זוגיות בירושלים. 

[email protected]


תגובות